متخصص ارتودنسی کیست و چه فرقی با دندانپزشک دارد؟

۱۶ آبان ۱۴۰۰ مقالات
متخصص ارتودنسی در کرج
()

فرق بین متخصص قلب، ارتوپد، متخصص اعصاب و سایر متخصص ها با پزشک عمومی برای مردم کاملا واضح است. اما بسیاری از افراد هنوز فرق بین دندانپزشک و متخصص ارتودنسی را نمی دانند. این مسئله باعث مراجعه اشتباه افراد به مطب های دندانپزشکی و ارتودنسی می شود. در اینجا خدماتی که یک متخصص ارتودنسی و یک دندانپزشک ارائه می دهند را توضیح داده و فرق بین ارتودنتیست و دندانپزشک را توضیح می دهیم.


متخصص ارتودنسی کیست؟

متخصص ارتودنسی یا ارتودنتیست (orthodontist) کسی است که پس از گذراندن دوره ۶ ساله دندانپزشکی عمومی، به مدت ۳ الی ۴ سال در زمینه تخصص ارتودنسی تحصیل کرده. به عبارت دیگر، تمامی ارتودنتیست ها دندانپزشک اند اما دندانپزشک های عمومی نمی توانند درمان ارتودنسی را انجام دهند.

متخصص ارتودنسی خوب کسی است که ساختار فک و دهان را کاملا می شناسد، ناهنجاری دندانی و فکی بیمار را به درستی تشخیص می دهد و بهترین روش و ابزار را برای بهبود آن انتخاب می کند.

متخصص ارتودنسی چه کارهایی انجام می دهد؟

دندان ها باید به طور صاف در فک بالا و پایین قرار بگیرند و به هیچ طرفی مایل نشوند. اگر فاصله ای بین دندان ها وجود داشته باشد، این فاصله در طول زمان بیشتر شده و دندان ها را کج می کند. اصلی ترین کاری که یک متخصص ارتودنسی انجام می دهد، صاف و مرتب کردن دندان ها و از بین بردن فاصله بین آنهاست. اگر دندان ها بیش از حد شلوغ باشند، احتمال ابتلا به بیماری پریودنتال و تحلیل رفتن لثه بالا می رود. متخصص ارتودنسی با کشیدن دندان های اضافی، فضای کافی برای سایر دندان ها ایجاد می کند.

ارتودنتیست با نصب بریس ها به روش های مختلف مثل ارتودنسی ثابت، متحرک و ارتودنسی نامرئی تمامی این مشکلات را می تواند برطرف کند. بریس ها از براکت و سیم هایی تشکیل می شوند که دندان ها را هل داده و در موقعیت درست قرار می دهند. براکت ها روی سطح بیرونی یا داخلی دندان ها نصب می شود و یک سیم قوس دار از بین براکت ها عبور می کند. این سیم در طول دوره درمان تنگ تر می شود تا نتیجه دلخواه حاصل گردد.

متخصص ارتودنسی علاوه بر درمان، ارتودنسی پیشگیرانه یا همان ارتودنسی کودکان را نیز انجام می دهد. ارتودنسی پیشگیرانه باعث جهت دهی صحیح دندان ها در دوران رشد و شکل گیری صحیح فک ها می شود. علاوه بر همه این ها چنانچه ناهنجاری های دندانی و فکی شدید باشند، ممکن است متخصص ارتودنسی دست به جراحی فک هم بزند.

کارهایی که در حیطه کاری یک متخصص ارتودنسی قرار دارد را بطور خلاصه می توان به صورت زیر بیان کرد.

 • نظارت بر رشد صورت (خط فک و نحوه جویدن) در کودکان
 • تشخیص و درمان نامرتبی دندان ها و فک ها (مال اکلوژن)
 • ارائه برنامه درمانی شامل بریس ها و نگهدارنده ها
 • انجام جراحی فک یا جراحی دندان ها برای مرتب کردن آنها
 • نصب دستگاه های ارتودنسی مانند بریس ها، وسیع کننده کام (پالاتال اکسپندر) و هدگیر ارتودنسی
 • درمان اوربایت و آندربایت (جلو بودن فک)
 • رفع شلوغی دندان ها

فرق بین متخصص ارتودنسی و دندانپزشک

اگرچه هم دندانپزشک و هم متخصص ارتودنسی بر روی سلامت و زیبایی دهان و دندان تمرکز می کنند اما کارهایی که انجام می دهند با هم متفاوت است. دندانپزشک طیف وسیعی از کارهای زیبایی و ترمیمی دندان ها را انجام می دهد. اما ارتودنتیست یک شاخه تخصصی از دندانپزشکی یعنی صاف و مرتب کردن دندان ها و اصلاح طرز جویدن را به عهده دارد.

اگر بخواهیم خدمات یک دندانپزشک را بطور خلاصه بیان کنیم، به صورت زیر خواهد بود.

 • ترمیم پوسیدگی و پر کردن دندان
 • عصب کشی
 • درمان بیماری ها و عفونت لثه
 • سفید کردن دندان
 • جرمگیری
 • روکش کردن  دندان
 • کشیدن دندان

چه زمانی به متخصص ارتودنسی مراجعه کنم؟

توصیه می شود که همه افراد در سنین کودکی (۹-۸ سالگی) به یک ارتودنتیست مراجعه کنند. دندان های اصلی در این سنین شروع به رشد و جهت گیری می کنند و یک متخصص ارتودنسی خوب می تواند تشخیص دهد که آیا جهت گیری آنها صحیح است، شلوغی دندانی در آینده رخ خواهد داد، محل رویش هر دندان مناسب است یا خیر.

البته این ویزیت نباید فقط یکبار اتفاق بیفتد و چک آپ های دوره ای باید تداوم داشته باشند. افراد بالغی که دندان های کج، روی هم قرار گرفته و نامرتبی دارند هم باید مستقیما به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند.

چه زمانی به دندانپزشکی بروم؟

اگر دندان خراب (پوسیدگی دندان)، دندان درد و نیاز به کشیدن دندان دارید، باید به یک دندانپزشک عمومی مراجعه کنید. به علاوه، یک دندانپزشک می تواند در درمان عفونت دهان و بیماری های لثوی نیز به شما کمک کند.


در جلسات ارتودنسی چه اتفاقی می افتد؟

زمانی که به مطب ارتودنسی مراجعه می کنید، ارتودنتیست مشکل دندان یا فک شما را تشخیص می دهد. پس از آن، بهترین ابزار و روش را برای درمان آن تعیین می نماید. در بیشتر موارد، بیمار چندین بار به مطب ارتودنسی مراجعه می کند. بریس ها و اینویزیلاین ها متداول ترین ابزارهای ارتودنسی هستند که برای تنظیم دوباره آنها باید در طول سال چندین بار ویزیت شوید.

اگر فرزندتان فک کوچکی دارد، احتمالا به منظور ایجاد فضای کافی برای رشد دندان ها و عمکرد بهتر زبان از وسیع کننده کام (پالتال اکسپندر) استفاده می شود.

به بیماران کم سن و سالی که دچار آندربایت هستند، استفاده از هدگیر توصیه می شود. هدگیر چند نوار دارد که روی سر قرار گرفته و به رشد صحیح صورت کودک کمک می کند. بیمار از هدگیر تنها در طول خواب استفاده خواهد کرد.

جلسه اول ارتودنسی شامل معاینه و مشاوره به همراه عکسبرداری از داخل دهان می باشد. در جلسه بعدی دستگاه های ارتودنسی روی دندان ها نصب می شوند. پس از آن شما ارتودنتیست خود را به طور مرتب ملاقات خواهید کرد تا شرایط فک و دندان ها بررسی و بریس ها دوباره تنظیم شوند. پس از آن که دندان ها در جهت و به مقدار مطلوب حرکت کردند، بریس ها از دهان خارج خواهند شد. پروسه درمان ارتودنسی بسته به میزان پیچیدگی شرایط دندانی هر بیمار بین یک تا دو سال به طول می انجامد.

اگر نیاز به خدمات یک ارتودنتیست دارید، دکتر کامیار خضری به عنوان بهترین متخصص ارتودنسی در کرج آماده ارائه مشاوره و درمان ارتودنسی به شماست.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

نظر بدهید

لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

سوال از دکتر

سوال از دکتر
لطفا هنگام ارسال سوال جدید درباره ارتودنسی دندان به این نکات توجه فرمایید.

 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما میتوانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر بپرسید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر اینصورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد
 • لطفا تنها سوالات مرتبط را مطرح نمایید.
Maximum upload size: 52.43MB