هر آنچه که باید درباره ارتودنسی دیمون بدانید

هر آنچه که باید درباره ارتودنسی دیمون بدانید

samira ghabeli ۲۷ دی ۱۴۰۲
ارتودنسی دیمون یا ارتودنسی خود تنظیم
()

ارتودنسی دیمون یا به عبارت دیگر ارتودنسی خود تنظیم، بریس های خود تنظیمی هستند که مانند بریس های فلزی روی دندان نصب می شوند با این تفاوت که به جای داشتن براکت هایی که مدام نیاز به تنظیم و سفت شدن دارند، این بریس ها از یک مکانیزم کشویی بهره مند هستند که سیم های ارتودنسی را به براکت های متصل می کنند تا به صورت طبیعی و با صاف شدن تدریجی دندان ها حرکت کنند. همین باعث می شود تا ارتودنسی دیمون راحت تر و زیباتر باشد و در مدت کمتر نتیجه بهتری را به دست دهد. این بریس ها ممکن است از جنس سرامیک یا فلز باشند و بر خلاف ارتودنسی فلزی نیاز به کش ندارند.

بریس های دیمون از روش های متفاوتی برای حرکت دادن دندان به سمت جایگاه صحیحش استفاده می کنند. بریس ها روی سیم هایی که براکت های کشویی را به هم متصل می کنند نصب می شوند. البته این سیم ها بر خلاف بریس های فلزی قدیمی، فشار زیادی برای متصل کردن براکت ها به هم وارد نمی کنند. سپس این بریس ها تنظیم می شوند تا دندان هایتان را به تدریج حرکت دهند و به مرور تنگ تر شوند. این بریس ها نسبت به بریس های فلزی، فشار کمتری تولید می کنند که البته این نوع ارتودنسی برای نتیجه بخشی بهتر نیازمند درمان های مکمل مثل کشیدن دندان و استفاده از گسترش دهنده های کام می باشد.

مشاوره تخصصی و انجام کلیه درمان های ارتودنسی در کرج و تهران

انواع براکت های خود تنظیم (دیمون)

  • غیر فعال: براکت های غیر فعال نیازمند سیم ارتودنسی کوچکتری هستند که اصطکاک کمتری تولید می کند و به دندان این اجازه را می دهد تا آزادانه تر حرکت کند. براکت های غیرفعال اغلب در ابتدای درمان ارتودنسی استفاده می شوند تا به دندان برای شروع حرکت و جابه جایی کمک کنند.
  • فعال: براکت های فعال از سیم ارتودنسی پهن تری استفاده می کنند تا فشار بیشتری را به دندان ها وارد کنند و آنها را با شدت بیشتری به جایگاه صحیحشان بازگردانند. براکت های فعال همچنین می توانند کنترل بیشتری برای ایجاد نتایج قوی و پیوسته داشته باشند.

بریس های خود تنظیم یکی از بهترین نوع بریس برای بیماران محسوب می شوند. پزشک می تواند شما را در انتخاب مناسب ترین ارتودنسی یاری کند.

مزایای ارتودنسی دیمون (خود تنظیم)

مزایای بریس های خود تنظیم نسبت به بریس های معمولی کاملا مشخص است. از نظر زیبایی، بریس های دیمون در مقایسه با بریس های فلزی قدیمی کمتر جلب توجه می کنند اما از آنجایی که امروزه هر دو این بریس ها  دارای مدل های شفاف نیز می باشند، پس این مزیت خیلی مجاب کننده نیست.

بزرگترین مزیت بریس های دیمون که نمی توان آن را نادیده گرفت، کاهش طول درمان است. طبق مطالعات انجام شده، مدت درمان با بریس های دیمون حدود نیم سال از مدت درمان با بریس های فلزی کمتر است. همچنین بیمارانی که از بریس های دیمون استفاده می کردند، ۴۷.۸ درصد کمتر از افرادی که بریس فلزی داشتند به پزشکشان مراجعه کرده اند.

به دلیل عدم وجود کش یا بند های فلزی هیچ اصطکاکی در بریس های دیمون وجود ندارد و دندان می تواند آزادانه تر حرکت کند که منجر به کوتاه شدن طول درمان و کاهش درد ارتودنسی می شود.

کش های ارتودنسی که در سایر بریس ها استفاده می شوند، می توانند باعث تجمع باکتری و ماده ی پلاک شده و با خوردن غذاها و نوشیدنی های مختلف تغییر رنگ دهند.

ارتودنسی دیمون با حذف این کش ها باعث سلامت دهان و دندان و همچنین داشتن لبخندی زیبا به همراه دندان های سالم پس از اتمام دوره ارتودنسی می شوند.

معایب بریس های دیمون (خود تنظیم)

  • جزئیات: تفاوت ارتودنسی خوب با عالی در جزئیات آنهاست. هر متخصص ارتودنسی می تواند دندان هایتان را مرتب کرده و ظاهری مناسب به آنها دهد و برای برخی ممکن است تنها ۲ تا ۶ ماه طول بکشد اما جاگذاری دندان در جای مشخص برای داشتن ظاهری زیبا و ایده آل و یا همان لبخند هالیوودی نیازمند حرفه ای بودن متخصص ارتودنسی می باشد. به طور کلی بریس های خود تنظیم اسلک (slack) های(سیم هایی که کمی شل تر درون براکت ها قرار می گیرند) بیشتری درون خود دارند و این به این معناست که اتصال و کنترل جزئیات ریز در مرحله ی نهایی ارتودنسی، برای پزشک کار دشواری است. به این ترتیب مرحله ی نهایی در ارتودنسی دیمون معمولا طولانی تر از همین مرحله در ارتودنسی فلزی است و گرفتن نتیجه دلخواه نیز آسان نخواهد بود. به همین علت با در نظر گرفتن زمان کلی درمان، بریس های خود تنظیم چندان هم سریع عمل نمی کنند.
  • فرسودگی درهای براکت: با گذشت زمان درهای بریس های دیمون می تواند فرسوده شود و درست بسته نشود که در این صورت پزشک مجبور به استفاده از بند یا کش می شود.
  • قیمت: هزینه ی ارتودنسی دیمون بالا بوده و پرداخت کل این هزینه به عهده ی خود بیمار است. به دلیل اشکالات موجود، این ارتودنسی ارزش این همه هزینه را نخواهد داشت.

آیا ارتودنسی دیمون به علت عملکرد بالا ممکن است به دندان آسیب بزند؟

خیر. در حقیقت دلیل اینکه ارتودنسی دیمون سریع تر از دیگر ارتودنسی ها عمل می کند این است که این ارتودنسی از نیرویی محسوس و پیوسته برای جا به جایی دندان استفاده می کند.

این سیستم به علت ماهیت ضد اصطکاکی که دارد باعث بهبود موقعیت دندان و بهبود هماهنگی صورت می شود. در این سیستم از سیم های تیتانیومی بسیار سبک به اسم (شکل حافظه(shape memory)) استفاده می شود تا دندان را به آرامی سر جای صحیحش بازگرداند. بسیاری از مردمی که این ارتودنسی را انجام می دهند، درد چندانی حس نمی کنند.

هزینه ارتودنسی دیمون ۱۴۰۲

قیمت ارتودنسی دندان به نسبت فاکتورهای مختلفی می تواند متفاوت باشد اما به طور متوسط هزینه ارتودنسی دیمون ۱۴۰۲ از ۱۵ میلیون تومان به بالا می باشد.
به دلیل اینکه ارتودنسی دیمون یکی از جدیدترین و البته بهترین روش های ارتودنسی است، هزینه آن نیز به نسبت سایر روش ها بیشتر است. البته به این نکته توجه داشته باشید در صورت استفاده از این روش طول درمان کوتاه تر شده و تعداد جلسات مراجعه به کلینیک ارتودنسی کاهش پیدا می کند که همین موضوع باعث کاهش هزینه های ارتودنسی می شود.

آیا بریس های دیمون بزرگ و ضخیم هستند؟

خیر. دیگر اینگونه نیستند. بریس های دیمون نسبت به سال های قبل بسیار کوچک تر شده اند و امروزه از موادی تهیه می شوند که آنها را مانند قبل نمایان نمی کند.

نحوه نگهداری از ارتودنسی دیمون

با وجود اینکه بریس های دیمون فاقد کش های ارتودنسی هستند که باعث تجمع ماده پلاک و باکتری ها می شود، نباید از بهداشت دهان و دندان غافل شد. طبق گفته متخصصان ارتودنسی، از هر بریسی که استفاده می کنید باید روزانه دو یا سه مرتبه مسواک بزنید. این مسواک زدن روزانه باید به همراه استفاده مداوم از نخ دندان باشد تا سلامت دهان و دندان حفظ شود. همچنین باید به صورت مداوم توسط پزشکتان چکاپ شوید تا از عملکرد بریس ها و سلامت دندان ها اطمینان حاصل کنید.

مواردی که باید از آنها بپرهیزید

گذشته از تمیز نگه داشتن بریس های دیمون، باید برخی عادت هایتان را که موجب آسیب به بریس ها می شود، کنار بگذارید. اولا باید از خوردن غذاهای سخت و چسبناک که باعث خم کردن یا شکستن جزء لغزنده ی بریس های دیمون می شوند خودداری کنید. درباره غذاهایی که به بریس ها آسیب می زنند از پزشک خود بپرسید. همچنین عاداتی مثل باز کردن در نوشابه با دندان و جویدن ته مداد و حتی جویدن آدامس نیز می تواند بریس هایتان را به خطر بیاندازد.

سوالات متداول ارتودنسی دیمون

تفاوت ارتودنسی دیمون با ارتودنسی فلزی در چیست؟

مهم ترین تفاوت این دو نوع ارتودنسی در نوع براکت ها است. در ارتودنسی فلزی، سیم های فلزی به کمک کش ارتودنسی به براکت ها متصل می شود. اما در صورتی که سیستم براکت های ارتودنسی دیمون کشویی است و سیم درون آنها قفل می شود. از طرفی احتمال تجمع باکتری ها در کش ارتودنسی فلزی زیاد است و تمیز کردن آن سخت تر از براکت های ارتودنسی دیمون است.

آیا ارتودنسی دیمون دردناک است؟

تمامی روش های ارتودنسی دندان، احساس ناراحتی و فشار جزئی دارند که پس از گذشت چند هفته به طور کامل رفع می شود. اما به طور کلی درد ارتودنسی دیمون کمتر از ارتودنسی سنتی است.

تمامی روش‌های ارتودنسی به دلیل ایجاد فشار مقداری درد و ناراحتی دارند. به‌ویژه در هفته‌های اول به دلیل عادت نداشتن به براکت‌ها مقداری درد طبیعی است. در روش ارتودنسی دیمون به دلیل امکان لغزیدن سیم‌ها روی براکت‌ها

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

نظر بدهید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.