پلاک ارتودنسی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

پلاک ارتودنسی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

golnaz mehrabi ۷ آبان ۱۳۹۹
پلاک ارتودنسی
()

زمانی که صحبت از درمان ارتودنسی دندان به میان می آید، ما با تعداد زیادی دستگاه، ابزار، و روش ارتودنسی مواجه می شویم که هر کدام کارکردهای متفاوتی دارند. اما هدف غایی همه آن ها یکی است. ما علاوه بر بریس ارتودنسی ثابت (همان سیم و براکت ارتودنسی) دستگاه های متحرکی داریم که نقش مهمی در اصلاح نامنظمی دندان ها دارند. یکی از این دستگاه ها پلاک ارتودنسی متحرک هستند. در این مقاله به طور کامل با این پلاک ها و کاربردشان در ارتودنسی آشنا خواهید شد.


پلاک ارتودنسی چیست؟

در ارتودنسی، یک پلاک متحرک نوعی وسیله پلاستیکی سفت و سخت است که در روی دندان های فک بالا، دندان های فک پایین یا گاهی هر دو فک قرار می گیرد. ما دو نوع پلاک متحرک داریم که یکی از آن ها تمام پلاستیکی و قالبی است و دیگری ساخته شده از ترکیب فلز و پلاستیک است. در نوع دوم از سیم و فنر برای وارد کردن فشار به دندان ها و هدایت آن ها به موقعیت خاص (و یا حتی نگه داشتن آنها در جای خود حین در آمدن دندان ها دائمی) استفاده می شود.

پلاک ارتودنسی

سایر دستگاه هایی که با نام پلاک ارتودنسی شناخته می شوند

پلاک های متحرک پیچیده تری نیز وجود دارد که به عنوان “دستگاه های فانکشنال” یا ارتودنسی فانکشنال شناخته می شوند. این ابزارهای دندانی جهت بهبود رشد دندان ها و فک ها یا اصلاح موقعیت آن ها در دوران کودکی استفاده می شود. این پلاک ها مخصوصا در کودکانی که دندان ها فک بالای آن ها دچار جلوزدگی شده است کاربرد زیادی دارند.

پلاک ارتودنسی متحرک فانکشنال

همچنین برخی از افراد از نگهدارنده یا ریتینر متحرک ارتودنسی خود با نام پلاک متحرک ارتودنتسی یاد میکنند. نگهدارنده یا ریتینر وسیله پلاستیکی متحرکی است که پس از اتمام درمان ارتودنسی برای یک مدت طولانی باید استفاده شود.


پلاک متحرک چه کاربردی در اصلاح نامنظمی های دندانی دارند؟

این پلاک ها کاربردهای گوناگونی دارند. به عنوان مثال می توان از آنها برای اصلاح آندرباینت (نوعی نامنظمی دندانی و انحراف فکی)، جابجایی جزئی دندان ها و یا ثابت نگاه داشتن موقعیت دندان ها استفاده کرد.


فواید پلاک متحرک ارتودنسی چیست؟

از برخی جهات، اینکه پلاک های ارتودنسی متحرک هستند خودش یک نوع مزیت به شمار می رود. زیرا به این معنی است که کودک شما (یا خود شما) می تواند پلاک خود را برای خوردن غذا بیرون آورده و آن را تمیز کند و سپس سرجایش بگذارد. از این گذشته درد و ناراحتی ندارد و اغلب نیز نامرئی هستند و آن ها را در دسته ارتودنسی نامرئی قرار می دهند.


هزینه پلاک متحرک ارتودنسی چقدر است؟

این پلاک ها به طور کلی بسیار ارزان تر از بریس ها هستند. البته هزینه های درمان با آن ها بسته به شخص بیمار متفاوت خواهد بود. اما قیمت یک پلاک ارتودنسی ممکن است از ۸۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار باشد ، در حالی که بریس ها ممکن است بین ۲۵۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار هزینه در بر داشته باشند. برای اطلاع از هزینه ارتودنسی نامرئی با پلاک شفاف ارتودنسی کلیک کنید.


چه زمانی و چه کسی می تواند پلاک متحرک داشته باشد؟

بچه های کوچکتر برای رفع مشکلات ازدحام یا شلوغی دندان ها و مشکلات بایت (نیش)، معمولاً از پلاک متحرک ارتودنسی استفاده می کنند. بنابراین ، اگر کودک شما در حدود هشت تا ۱۰ سال سن دارد و نیاز به درمان بسیار ساده ارتودنسی دارد، ممکن است این پلاک ها، درمانی باشد که متخصص ارتودنسی برای کودکتان در نظر خواهد گرفت. با این وجود، بریس ارتودنسی ثابت برای بیماران جوان تر و گزینه بهتری است. از پلاک های فلز-پلاستیکی معمولا در سنین پایین استفاده می شود اما پلاک های تمام پلاستیکی شفاف اغلب بین بزرگسالان رایج است به همین دلیل آن ها را جزء دستگاه های ارتودنسی بزرگسالان در نظر می گیرند.


فواید ارتودنسی به موقع با پلاک های متحرک برای کودکان

در حالی که معمولاً از پلاک ها برای ایجاد اصلاحات جزئی استفاده می شود، اما گاهی اوقات به عنوان اولین مرحله درمان ارتودنسی از آنها به کررات استفاده می شود. چه کودک شما به صورت زود هنگام دندان های شیری خود را از دست داده باشد و چه حین در آمدن دندان های دائمی با مشکلات نامنظمی دندان ها روبرو شده باشد ارتودنسی کودکان در سنین پایین با کمک دستگاه های مختلف ارتودنسی شامل همین پلاک های فانکشنال و کابردی می تواند به درست در آمدن دندان ها و داشتن دندان هایی صاف تر کمک کند.

به عنوان مثال، ممکن است از یک پلاک ارتودنسی در کودکان خردسال برای بستن فاصله بین دندان ها یا حفظ فضای مناسب بین دندان ها برای رشد دندان های دائمی استفاده شود.

آیا پلاک متحرک برای فرزند من مناسب است؟

بهترین فردی که می تواند نوع مشکل و نوع درمان را برای مشکل ارتودنسی کودکان یا بزرگسالان تشخیص دهد قطعا متخصص ارتودنسی است. متخصص ارتودنسی در مورد مزایا و معایب خاص هر گونه درمان زودهنگام ارتودنسی که ممکن است برای کودک شما توصیه شود توضیحات مفصلی می دهد. ارتودنتیست ها بیش از ۴۰۰۰ ساعت آموزش تخصصی دیده اند و همه روزه درمان ارتودنسی انجام می دهند.

برای اینکه بتوانید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید نیازی به ارجاع دندانپزشک نیست، به سادگی نزدیکترین متخصص ارتودنسی در محل زندگی خودتان مراجعه کنید و یا اینکه اگر مایل بودید با کلیک روی دریافت نوبت آنلاین از دکتر خضری متخصص ارتودنسی در کرج و تهران نوبت مشاوره رایگان دریافت کنید.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

نظر بدهید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.