تغییرات چهره پس از جراحی فک

تغییرات چهره بعد از جراحی فک
۲۷ بهمن ۱۳۹۷ مقالات
متخصص ارتودنسی در کرج
()

جراحی فک که با نام ارتوگناتیک نیز شناخته می شود، نوعی جراحی درمانی زیبایی است که به اصلاح بی نظمی و عدم توازن استخوان های فک پرداخته و آنها را صاف و موزون می کند تا ظاهر چهره و دندان ها را بهبود بخشد.

در صورتی که مشکلات فک با ارتودنسی قابل درمان نباشد، جراحی فک می تواند گزینه مناسبی برای بیمار باشد. در اکثر موارد، بیماران قبل و بعد از جراحی و تا زمان بهبود و توازن کامل فک ها، از بریس های فانکشنال استفاده می کنند. متخصص ارتودنسی می تواند با جراح فک و صورت همکاری کرده و برنامه درمانی بیمار را مشخص کند.

پس از توقف رشد فک ها (در حدود ۱۴ تا ۱۶ سالگی در خانم ها و ۱۷ تا ۲۱ سالگی در آقایان)  بیمار برای انجام جراحی فک آماده خواهد بود.

چه کسانی نیاز به جراحی فک دارند؟

این نوع جراحی باید توسط جراح فک و صورت انجام گیرد. هدف اصلی جراحی فک اصلاح مشکلات شدید بایت (مال اکلوژن) است که می تواند در عملکرد فعالیت های روزانه مانند صحبت کردن، جویدن و حتی آپنه خواب تاثیر گذار باشد. همچنین بیمار ممکن است دچار درد مفاصل، ناراحتی های پریودنتیت و سردرد شود. در واقع افرادی که از مشکلات زیر رنج می برند؛ به احتمال زیاد کاندیدای جراحی فک هستند:

 • نواقص مادرزادی
 • درد مزمن فک یا مفصل گیجگاهی فکی(TMJ)
 • تنفس غیر ارادی از راه دهان
 • عدم روی هم قرار گرفتن لب ها بدون فشار و زور خود شخص
 • ضربه یا آسیب به فک یا صورت
 • اُپن بایت (هنگام روی هم قرار گرفتن دندان های بالا و پایین، فضای خالی میان آنها ایجاد می شود)
 • جلوآمدگی فک ها
 • عقب ماندگی چانه و فک پایین
 • وجود تومور در فک

اپن بایت

چه مدت پس از جراحی فک می توان متوجه تغییرات صورت شد؟

برای چند روز اول پس از جراحی فک، صورت ورم و کبودی دارد به همین دلیل نمی توان به درستی تغییرات را مشاهده کرد. به محض خوابیدن ورم صورت و کمرنگ شدن کبودی ها، بیمار می تواند متوجه تغییرات چهره شود.

نکاتی درباره تغییرات چهره پس از جراحی فک

جراحی فک می تواند تغییرات بسیار زیادی را در چهره ایجاد کند و اعتماد به نفس را به طور چشمگیری افزایش دهد. اما در ادامه به این تغییرات به صورت جزئی می پردازیم:

جراحی فک کل قسمت های چهره را تغییر می دهد

در جراحی فک، استخوان فک توسط جراحی بریده و شکل می گیرد و بر اساس نیاز بیمار به سمت جلو یا عقب برده می شود. سپس در جای جدید محکم می شود و موجب به وجود آمدن چهره ای کاملا جدید در نیمه پایینی صورت خواهد شد.

در برخی موارد، نیاز به اضافه کردن استخوان از سایر بخش های بدن دارد

در اغلب موارد طی جراحی چانه و فک، نیاز به برداشتن استخوان از پهلو، پا یا دنده ها وجود دارد. این استخوان به استخوان فک و در قسمتی که چانه را احاطه کرده، اضافه می شود و توسط سیم های موقتی تا زمانی که به استخوان اصلی جوش بخورد، سر جایش نگه داشته می شود. این جراحی می تواند به طور قابل توجهی، طول و عرض چانه بیمار را تغییر دهد و به نیم رخ و تمام رخ بیمار عمق، بُعد و تقارن بخشد.

جراحی فک برای اصلاح اُوربایت اغلب موجب ترمیم لبخند لثه ای می شود

این نوع جراحی فک، موجب عقب رفتن استخوان فک و تغییر شکل چانه و ویژگی بخشیدن به چهره می شود.

جراحی فک برای اصلاح اُوربایت ظاهر بینی های بزرگ را بهبود می بخشد

در واقع جراح با جلو بردن فک که ساختار حمایتی صورت است، موجب ویژگی بخشیدن به صورت می شود. فکین پایه و اساس ساخت اکثر قسمت های چهره است و تغییر آن متعاقبا موجب تغییرات اساسی در اطراف این بخش می شود.

جراحی فک

تغییرات چهره پس از جراحی فک، بسته به میزان جلوآمدن یا عقب رفتن فک نسبت به موقعیت سابق آن، ممکن است ظریف یا قابل توجه باشد به طوری که چهره فرد به طور کامل تغییر کند. شکل و موقعیت چانه، بینی، دهان، فک بالا و پایین می تواند با توجه به نیاز پزشکی و زیبایی بیمار تغییر کرده و به طور کلی موجب بهبود خطوط و ابعاد صورت شود.

آیا تمام صورت و دهان پس از جراحی فک، بی حس هستند؟

طی جراحی فک، گروه جراحی سعی می کنند تا به عصب های فکین آسیبی نرسد با این حال  به محض اتمام جراحی ممکن است در برخی بخش های صورت بی حسی داشته باشید. این مشکل به مرور زمان بهبود خواهد یافت.

اگر بخشی از فک بالا برداشته شود، بی حسی معمولا در گونه ها، لب بالا و دندان ها احساس می شود. در صورتی که جراحی بر روی فک پایین انجام شود، لب پایینی، چانه، دندان ها و احتمالا زبان ممکن است بی حس شود.

عوارض جراحی فک

چرا بعضی افراد پس از جراحی فک دچار بیحسی دائمی صورت می شوند؟

بی حسی که با نام پاراستیزیا نیز شناخته می شود، کاهش حس بخشی هایی است که دارای عصب یا انتهای اعصاب می باشند.

طی جراحی، محافظت از آسیب مستقیم به عصب های بزرگی که از فک بالا و پایین عبور می کنند، آسان است. این عصب ها در فکین و بافت ها به انشعابات باریک تر تقسیم می شوند که به آسانی دیده نمی شوند و نمی توان از آنها محافظت کرد. ممکن است برخی از این اعصاب در طی جراحی بریده یا آسیب ببینند. اما اعصاب تک انشعابی مربوط به بخش های کوچک تر پوست و بافت هستند، بنابراین فضاهای تاثیرگرفته محدود خواهند شد.

در صورتی که عصب، دچار آسیب دیدگی و بریدگی شود و انتهای عصب به محل بریدگی نزدیک باشد، خود عصب می تواند خود را ترمیم و درمان کند. این به معناست که بیشتر بی حسی ها با گذشت هفته ها و شاید ماه ها پس از جراحی فک، به حالت عادی خود باز خواهند گشت.

همچنین اعصابی وجود دارند که وظیفه آنها کنترل حرکت ماهیچه های فک و صورت می باشد. خوشبختانه این اعصاب از محل هایی از صورت و فک که در طول جراحی با آنها سروکار داریم عبور نمی کنند به همین دلیل جراحی فک تاثیری در حرکات لب ها و صورت ایجاد نمی کنند.

نتیجه جراحی فک

اصلاح بی نظمی های فکین و دندان ها در جراحی فک می تواند منجر به:

 • تعادل و تقارن نیمه پایینی چهره
 • بهبود عملکرد دندان ها
 • بهبود خواب، تنفس، جویدن و بلع
 • بهبود اختلالات گفتاری
 • بهبود ظاهری
 • افزایش اعتماد به نفس شود.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

نظر بدهید

لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

سوال از دکتر

سوال از دکتر
لطفا هنگام ارسال سوال جدید درباره ارتودنسی دندان به این نکات توجه فرمایید.

 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما میتوانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر بپرسید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر اینصورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد
 • لطفا تنها سوالات مرتبط را مطرح نمایید.

Maximum file size: 52.43MB