مزایای ارتودنسی دیمون نسبت به ارتودنسی سنتی

مزایای ارتودنسی دیمون
۲۳ بهمن ۱۳۹۷ دانستنی های ارتودنسی مقالات
متخصص ارتودنسی در کرج
()

ظاهر دندان تفاوت بسیار زیادی در اعتماد به نفس فرد ایجاد کرده و لبخندی زیبا و در عین حال طبیعی، اولین چیزی است که طرف مقابل در دیدار اول به آن توجه خواهد کرد. در صورتی که از مشکلات ارتودنسی نظیر شلوغی یا کج بودن دندان ها یا مشکلات بایت رنج می برید، معاشرت با دیگران در کار یا اجتماع می تواند برایتان چالش برانگیز باشد. از این رو بهتر است برای حل این مشکلات از درمان ارتودنسی کمک بگیرید. امروزه علاوه بر بریس های فلزی سنتی، انواع ارتودنسی از جمله ارتودنسی دیمون به بازار آمده که مزایای بسیاری دارد.البته متخصص ارتودنسی با توجه به نیاز بیمار یکی از انواع آن را برای او انتخاب می کند.

مزایای ارتودنسی دیمون چیست؟

ارتودنسی دیمون نوعی فناوری جدید در علم دندانپزشکی بوده که جایگزین بریس های سنتی شده و می تواند پیچیده ترین مشکلات ارتودنسی را نیز حل کند. برخلاف بریس های سنتی، بریس های دیمون فشار و اصطکاک کمتری ایجاد کرده و به دندان ها کمک می کنند تا آسان تر به سمت موقعیت اصلی خود حرکت کنند. به طور کلی، ارتودنسی دیمون مزایای بسیاری دارد که در ادامه به آن می پردازد.

خودتنظیم

یکی از مزایای ارتودنسی دیمون این است که  دارای نوعی سیستم خود تنظیم است. خود تنظیم به معنای آن است که به جای متصل کردن سیم های ارتودنسی (آرچ وایر) به وسیله ی کش های ارتودنسی به براکت ها، خود براکت ها دارای اجزا خاصی هستند که به دور سیم ها بسته شده و آنها را نگه می دارند.

ارتودنسی خود تنظیم دیمون

پنهان و غیر قابل تشخیص

حتی اگر به جای انتخاب بریس های سرامیکی دیمون که دارای براکت های سرامیکی است، بریس های فلزی آن را انتخاب کنید، باز هم کمتر از بریس های سنتی فلزی قابل مشاهده خواهند بود. البته در صورت انتخاب بریس های سرامیکی دیمون، تشخیص اینکه تحت درمان ارتودنسی هستید، برای اطرافیانتان بسیار دشوار خواهد شد.

ارتودنسی سرامیکی در مقایسه با ارتودنسی فلزی

راحتی

نبود کش های ارتودنسی که موجب ایجاد اصطکاک و فشار می شوند، می تواند تجربه ی صاف شدن دندان ها را بسیار آسان تر کند. عدم نیاز به تنظیم دستی که برای بسیاری ترسناک و دردآور می باشد، نیز از دیگر مزیت های این بریس ها می باشد. همچنین مطالعات نشان داده اند که بریس های دیمون کمتر از بریس های سنتی موجب جراحت بافت های نرم دهان می شوند.

کوتاهی طول درمان

طی مطالعه ای که در راستای مقایسه ی بریس های دیمون با بریس های سنتی انجام شد، مشخص شد که مدت زمان ارتودنسی دندان برای بیمارانی که از بریس های دیمون استفاده می کنند ۷ماه از بیمارانی که از بریس های سنتی استتفاده می کنند کوتاه تر است. همچنین بیماران با بریس های دیمون ۴۷.۸ درصد کمتر از بیماران با بریس های سنتی نیاز به مراجعه به متخصص ارتودنسی برای تنظیم یا کارهای مربوطه داشتند. علاوه بر این، در همین مدت کوتاه دندان ها آزادی بیشتری برای حرکت به سمت موقعیت اصلی خود دارند. که این یکی از مهم ترین مزایای ارتودنسی دیمون محسوب می شود.

بهبود سلامت دهان و دندان

در بریس های سنتی، کش های ارتودنسی محل مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری ها و ماده پلاک می باشند. این کش ها همچنین ممکن است به مرور زمان تغییر رنگ دهند. بهداشت دندان های ارتودنسی شده با وجود بریس های خودتنظیم آسان تر و کم دردسر تر خواهد بود.

مسواک ارتودنسی

مراجعه کمتر به متخصص ارتودنسی

در مقایسه با ارتودنسی های معمولی و شفاف، یکی دیگر از مزایای ارتودنسی دیمون کمتر بودن تعداد جلسات مراجعه به متخصص ارتودنسی می باشد. با نصب ارتودنسی دیمون، ویزیت های متخصص ارتودنسی به هر دو ماه یکبار محدود می شود. طی این جلسات، سیم های ارتودنسی بسیار سریع و در حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ای تعویض می شوند. این موجب عدم اتلاف وقت برای بیمار و دندانپزشک می شود.

۲۴ ساعته بودن

بریس های دیمون جزء ارتودنسی ثابت به حساب می آیند، از این رو برخلاف بریس های متحرک که باید برای غذاخوردن و نظافت از دهان خارج شوند، ۲۴ ساعت شبانه روز روی دندان ها قرار داشته و تاثیر بیشتری در صاف کردن دندان ها دارند. بیمار در ارتودنسی متحرک مدام باید نگران گم شدن یا شکستن بریس های خود باشد، اما در ارتودنسی دیمون این نگرانی را نخواهد داشت.

نیاز کمتر به بریس های اضافه

با استفاده از بریس های دیمون نیاز کمتری به بریس های اضافه دیگر مانند گسترش دهنده های کام برای جا باز کردن و شکل دهی به کام وجود دارد. به همین دلیل درمان با دردسر کمتری طی شده و هزینه های جانبی کاهش می یابد. به علاوه، نیاز کمتری برای کشیدن دندان در راستای فضاسازی دندان های شلوغ احساس می شود. لبخند با حضور همه ی دندان ها (بدون کشیدن هیچ یک از دندان ها) زیبایی طبیعی بیشتری به صورت خواهد بخشید.

معایب ارتودنسی دیمون

با وجودی که بریس های دیمون فواید بسیاری دارند، اما بهتر است به برخی از معایب آنها نیز اشاره کرد.

  • در حالی که بریس های سرامیکی دیمون، دارای براکت های سرامیکی برای عدم جلوه کردن ارتودنسی در دهان می باشند، ولی سیم های ارتودنسی (آرچ وایر) این بریس ها هنوز هم از جنس فلز بوده و قابل مشاهده می باشد. البته خوشبختانه این سیم ها، نازک و بسیار ظریف بوده و به اندازه براکت های فلزی جلب توجه نمی کنند.
  • قیمت ارتودنسی دیمون بالاتر از نمونه های سنتی است به همین دلیل بهتر است قبل از انتخاب آنها هزینه تقریبی ارتودنسی دیمون را با دیگر انواع آن مقایسه کرده تا ببینید آیا ارزشش را دارد یا خیر.
  • تا چند روز اول پس از نصب این بریس ها در دهان، احساس آزاردهندگی بیشتری نسبت به سایر بریس های ارتودنسی می کنید. این حس با گذشت چند روز از بین خواهد رفت.

معایب ارتودنسی

آیا ارتودنسی دیمون برای من مناسب هستند؟

با اینکه بریس های دیمون می توانند پیچیده ترین مشکلات ارتودنسی را نیز حل کنند، اما بنا به تصمیم دندانپزشک ممکن است بریس های دیگر مانند ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی لینگوال (پشت دندانی) برایتان مناسب تر باشد.

بهترین راه برای اطمینان از این موضوع  که آیا بریس های دیمون گزینه ی مناسبی برایتان می باشد یا خیر، گرفتن وقت مشاوره از یک متخصص ارتودنسی مجرب است. وی پس از معاینه دندان ها و شنیدن توقعات بیمار می تواند بهترین گزینه درمانی را به او معرفی کند.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

نظر بدهید

لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

سوال از دکتر

سوال از دکتر
لطفا هنگام ارسال سوال جدید درباره ارتودنسی دندان به این نکات توجه فرمایید.

  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما میتوانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر بپرسید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر اینصورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد
  • لطفا تنها سوالات مرتبط را مطرح نمایید.
Maximum upload size: 52.43MB