همه چیز درباره جرم گیری دندان

همه چیز درباره جرم گیری دندان

samira ghabeli ۲۳ دی ۱۴۰۲
جرم گیری دندان
()

به طور طبیعی ترشح بزاق دهان حاوی املاح و مواد معدنی می باشد، با رسوب این املاح در سطوح خارجی دندان و پیوستن باکتری ها، میکروب ها و مانده مواد غذایی به این رسوبات به تدریج مراحل اولیه تشکیل پلاک آغاز می شود. در آغاز شکل گیری پلاک به راحتی می توان آنها را به وسیله مسواک و نخ دندان از بین برد اما در صورتی که پلاک ها  به موقع از سطح دندان پاک نشوند به مرور زمان حجیم شده و پس از مدتی به جرم تبدیل می شوند و تنها با جرم گیری دندان می توان آنها را از بین برد.

پلاک ها  به طور معمول قابل رویت نیستند ولی جرم ها را می توان به راحتی مشاهده کرد. جرم ها از بافت سختی تشکیل شده اند و به وسیله مسواک و نخ دندان نمی توان آنها را از سطح دندان پاک کرد. یکی از عوامل پوسیدگی دندان، بوی بد دهان و بیماری های لثه حضور جرم ها بر سطح دندان است.

جرم گیری دندان چیست؟

جرم گیری دندان (Teeth Scaling) که گاهی به آن بروساژ دندان هم گفته می شود؛ در واقع نوعی پاکسازی عمیق دندان که هر گونه پلاک و تارتار موجود در لابه لای دندان ها و زیر خط لثه را از بین می برد.

اگر به موقع جرم ها به وسیله جرم گیری از روی دندان برداشته نشوند به تدریج  استخوان نگهدارنده دندان تحلیل رفته، لثه  ها  تخریب شده و در نهایت دندان ها شل می شوند.

فواید جرمگیری دندان چیست؟

از جمله فواید جرمگیری دندان عبارتند از:

  • جلوگیری از پوسیدگی دندان: پوسیدگی دندان می تواند یکی از دلایل اصلی اکثر بیماری های دهان و دندانی باشد که با جرمگیری دندان می توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد.
  • جلوگیری از بیماری های لثه: اگر پلاک های دندانی در زیر خط لثه تشکیل شوند می توانند به لثه آسیب وارد کنند. در صورتی که از این آسیب توسط جرمگیری دندان جلوگیری نشود می تواند عواقبی مثل از دست دادن دندان ها را به دنبال داشته باشد.
  • درمان بوی بد دهان: پلاک ها و تارتارهای موجود در لابه لای دندان ها می توانند باعث بوی بد دهان شوند که در صورت عدم رفع آن با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می توان با جرم گیری دندان تا حد زیادی آن را رفع کرد.
  • از بین بردن لکه های روی دندان: مصرف نوشیدنی های رنگی و سیگار می تواند باعث تشکیل لکه هایی بر روی دندان شود که با جرم گیری تا حد زیادی می توان از این لکه ها را از بین برد و تا حدودی به سفید کردن دندان ها کمک کرد.

بیشتر بخوانید: دلایل زرد شدن دندان ها

مضرات جرم گیری دندان چیست؟

علیرغم مزایای بیشماری که جرمگیری دندان دارد می تواند عوارضی را هم به دنبال داشته باشد که عبارتند از:

  • در صورتی که سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشید، احتمال اینکه پس از جرمگیری دچار عفونت شوید، وجود دارد.
  • جرم گیری ممکن است باعث متورم و حساس شدن لثه ها شود(موقتی).
  • در صورتی که جرمگیری دندان به درستی انجام نشود ممکن است پس از جمع و سفت شدن لثه، ریشه دندان ها نمایان شوند که این موضوع باعث خونریزی لثه ها می شود.
  • حساسیت به مواد غذایی سرد و گرم و همچنین درد جزئی یکی از مضرات جرم گیری دندان است که پس از چند روز از بین می رود.

آیا قبل از ارتودنسی باید دندان ها را جرم گیری کرد؟

ارتودنتیست شما ترجیح می دهد که قبل از نصب براکت ها روی دندان های شما ابتدا جرمگیری دندان انجام دهد و پس از ترمیم پوسیدگی ها  اقدام به ارتودنسی دندان کند. جرمگیری قبل از ارتودنسی بوی بد دهان را از بین برده و به بهداشت دهان و دندان کمک می کند به این ترتیب ارتودنسی دندان ها بعدا با مشکل روبرو نمی شود.

آیا جرم گیری باعث از بین رفتن مینای دندان می شود؟

با جرم گیری تنها پلاک ها و جرم ها از سطوح دندان پاک می شوند و جرم گیری دندان هیچ آسیبی به مینای دندان وارد نمی کند. در گذشته مردم تصور می کردند  که جرم گیری باعث از بین بردن مینای دندان می شود اما امروزه  براین باورند که این جرم ها هستند که دندان را خراب می کنند نه جرم گیری! علاوه بر این جرم ها باعث آسیب جدی به  دندان، لثه و بافت نگهدارنده دندان شده و محلی مناسب برای تجمع و تکثیر میکروب ها هستند.

آیا جرم گیری دندان ها را حساس می کند؟

جرم ها به خاطر قطر و ضخامتی که دارند مانند یک لایه و عایق حرارتی روی دندان می باشند و تاحدودی جلوی احساس سرما و گرمای دندان را می گیرند؛ به همین دلیل است که پس از جرمگیری دندان ها و برداشتن این لایه، دندان ها کمی حساس شده و احساس سبکی می کند. البته این احساس سبکی و حساسیت کوتاه مدت بوده و پس از چند روز ازبین می رود.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

نظر بدهید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.