ارتودنسی چقدر طول میکشد؟ ۰ تا ۱۰۰ ارتودنسی دندان

مراحل ارتودنسی
۲۸ اسفند ۱۳۹۸ دانستنی های ارتودنسی مقالات

ارتودنسی چقدر طول میکشد؟ ۰ تا ۱۰۰ ارتودنسی دندان

در این مقاله قصد داریم به تمام مراحل ارتودنسی بپردازیم و به شما بگوییم که قبل ، حین و بعد از این درمان چه چیزی در انتظار شما است. مقاله پیش روی در واقع ۰ تا ۱۰۰ این درمان است.

چگونه خود را برای درمان ارتودنسی آماده کنیم؟

با مرور کردن چند نکته زیر میتوانید خود را بهتر برای این درمان و سفری هیجان انگیز برای صاف کردن دندانهایتان آماده کنید.

 1. تحقیق و پرس و جو کنید

اولین اقدام شما قبل از اینکه بخواهید ارتودنسی کنید، پرس و جو و تحقیق درباره تمام روش های این درمان باشد. برای اینکار میتوانید از سایت های مختلف، کسانی که تجربه این درمان را دارند و یا متخصصان استفاده کنید.

 1. به فراز و نشیب های پروسه فکر کنید (معایب و مزایا)

داشتن بریس و سایر دستگاه های ارتودنسی برای یک مدت زمان طولانی میتواند کمی ناراحت کننده باشد اما در عوض مزایای زیادی برای شما خواهد داشت. در مجموع به تمام مزایا و معایب این درمان فکر کنید و آنگاه به متخصص مراجعه کنید.

 1. سبک ارتودنسی خود را انتخاب کنید

درباره نوع دستگاه های ارتودنسی که میتوانید استفاده کنید تصمیم بگیرید. برای اینکار از متخصص خود کمک بگیرید.

 1. از لحاظ روحی و روانی خود را برای ناراحتی های جزئی ارتودنسی آماده کنید

روند واقعی ارتودنسی و نصب براکت ها چندان طول نخواهد کشید، اما حین اتصال آن ها ممکن است کمی درد و ناراحتی تجربه کنید. خود را برای این درد جزئی و اندک اماده کنید.

 1. به فکر تهیه غذاهای مخصوص درمان ارتودنسی باشید

در تمام طول مدتی که شما تحت درمان هستید و دستگاه هایی به دندان دارید نمیتوانید هر چیزی بخورید. با جستجو در اینترنت و یا پرس و جو از کسانی که تجربه ارتودنسی داشته اند از نوع غذاهایی که باید بخورید و انواعی که نمیتوانید بخورید اطلاعات به دست بیاورید.

البته برخی از مهمترین غذاهایی که میتوانید در این مدت بخورید عبارتند از:

 • غذاهای نرم
 • سوپ ها
 • مواد تشکیل دهنده اسموتی
 • پوره سیب زمینی
 • ماست
 • بستنی
 • و …

مراحل ارتودنسی

 1. قبل از ارتودنسی دلی از عزا در بیاورید

قبل از اینکه بریس های ارتودنسی شما نصب شوند غذاهایی بخورید که حین درمان نمیتوانید بخورید. غذاهای چسبنده، سفت و سخت، ترد و خلاصه هرچیزی که نیازمند جویدن زیاد است را بخورید. زیرا از اتصال بریس ها شما نمیتوانید از آن ها بخورید.

مراحل ارتودنسی (ثابت)

مرحله به مرحله پروسه درمان ارتودنسی به شکل زیر است:

 1. ابتدا متخصص ارتودنسی یک جمع کننده گونه را در دهان شما قرار می دهد. این وسیله باعث می شود لپ ها از داخل از دندان خارج شده و فضا برای کار ارتودنتیست مهیا شود. متخصص زمانی میتواند کار خود را به درستی انجام دهد که هم دید و هم فضای کاری داشته باشد. بدون این وسیله انجام درمان میسر نمیشود.
 2. سپس متخصص دندان های شما را صیقل می دهد تا براکت ها بهتر به دندان شما بچسبند. بعد از این مرحله دندان ها را کاملا خشک میکنند تا اماده اتصال براکت ها شوند.
 3. در مرحله بعدی متخصص یک ماده تقریبا نرم کننده مخصوص را به مدت تنها ۳۰ ثانیه روی دندان های شما قرار میدهد و بعد از این، چند ثانیه آن را برداشته و دندان ها را تمیز میکنند. اینکار باعث میشوند که براکت ها بهتر به دندان های شما بچسپند. سپس یک چسپ مخصوص اولیه را به دندان های شما میچسپاند.
 4. مرحله بعدی شامل قرار دادن سیمان در پشت براکت ها و سپس قرار دادن آن بر روی دندان های شما است. پس از متصل شدن براکت ها، سیمان اضافی را برداشته و سپس سیمان براکت ها را با کمک تجهیزات مخصوصی سفت و سخت میکنند.
 5. در مرحله آخر نیز کنار زننده گونه ها یا چیک رترکتور برداشته میشود.

مراحل ارتودنسی

این مراحل ارتودنسی ثابت بود اما اگر از این مراحل خوشمان نیامد چه؟

همانطور که گفته شد این مراحل ارتودنسی ثابت بود اما برخی افراد دوست ندارند از این دستگاه ها استفاده کنند و اصلا دوست ندارند چنین مراحلی را شاهد باشند. این افراد باید از ارتودنسی نامرئی و شفافی شبیه اینویزیلاین ها استفاده کنند که مراحل بسیار جالب و متفاوت تری دارند.

ارتودنسی چقدر طول میکشد؟

کل فرآیند ارتودنسی از جمله آماده سازی براکت ها و اتصال آن ها به دندان ها، وارد کردن سیم بین آن ها و تنظیم فشار حداقل ۳۰ دقیقه و حداکثر چند ساعت طول خواهد کشید. مدت زمان ارتودنسی به ویژگی ها و شرایط بیمار بستگی دارد و از آنجایی که شرایط هر  کس متفاوت است مدت زمان نیز یکسان نخواهد بود.

آیا ارتودنسی درد دارد؟

بعد از اتصالات بریس ها ممکن است کمی احساس ناراحتی یا درد کنید. این حساسیت همچنان که به خانه می روید و برای چند روز دیگر ادامه دارد. ناراحتی و درد ارتودنسی طبیعی است زیرا دندان های شما کم کم آماده حرکت و جابجایی میشوند و این میتواند کمی درد داشته باشد زیرا عروق عصبی متصل به دندان نیز تحریک میشوند. اما بعد از این چند روز و بعد از اینکه به شرایط جدید عادت کردید درد از بین میرود.

مراحل ارتودنسی

اولین روز بعد از ارتودنسی (چه چیزی در انتظار شما است؟)

 • در اولین روز بعد از ارتودنسی احتمالا کمی ناراحتی تجربه خواهید کرد اما اصلا جای نگرانی وجود ندارد زیرا موقتی است. ارتودنتیست برای اینکه اتصالات بریس، مانند سیم قوس دار، به زبان، لب ها و لپ های شما آسیب نزند به شما یک موم یا وکس ارتودنسی میدهد که باید به انتهای سیم و یا جاهایی که احیانا کمی تیز هستند بزنید این باعث میشود که دردی تجربه نکنید.
 • به خاطر تنظیم سیم توسط متخصص احتمالا کمی درد تجربه کنید اما میتوانید برای تسکین آن از داروهای ضد درد و مسکن بدون نسخه استفاده کنید.
 • قبل از اینکه از مطب خارج شوید متخصص ارتودنسی به شما خواهد گفت که باید به طور منظم دوباره به مطب او مراجعه کنید تا سیم را دوباره تنظیم کند و با هر جلسه بیشتر به صاف شدن دندانهایتان کمک میکند. این جلسات اجباری هستند و بدون تنظیم مجدد دندان های شما صاف و یکدست نخواهند بود. پس این جلسات را از دست ندهید اگرنه طول درمان بیشتر خواهد شد.
 • با هر بار ویزیت مجدد متخصص نحوه حرکت دندان ها و پیشرفتتان را بررسی می کند. تقریباً سه هفته طول خواهد کشید تا هر حرکتی اتفاق بیفتد، بنابراین این تنظیمات هر سه تا ۱۰ هفته اتفاق می افتد.
 • وقتی متخصص ارتودنسی دستگاه های ارتودنسی شما را تنظیم کرد، اتصالات الاستیک و اورینگ ها را خارج کرده و الاستیک های جدیدی جایگزین آن ها میکند.
 • و درست مثل جلسه اول، هربار سیم ارتودنسی سفت تر میشود و این کار ممکن است کمی طول بکشد.

پاسخ به مهمترین و شایعترین پرسش ها درباره ارتودنسی

آیا میتوان در خانه  و بدون کمک متخصص ارتودنسی دندان ها را صاف و ارتودنسی کرد؟

شاید بتوان چنین کاری را در خانه انجام داد اما ما توصیه میکنیم به هیچ عنوان چنین کاری نکنید. زیرا ممکن است  که به دندان ها و دهان و در نهایت به سلامتی عمومی خودتان آسیب بزنید. تنها ارتودنتیست ها میتوانند چنین کاری برای شما انجام دهند زیرا آن ها تجربه ، تخصص و تجهیزات لازم برای اینکار را دارند. برای ارتودنسی حتی به دندانپزشکان عمومی اعتماد نکنید و تنها به متخصصان فکر کنید.

مراحل ارتودنسی

مناسب ترین سن برای ارتودنسی چیست؟

هر کسی در هر سنی و هر شرایطی میتواند دندان های خود را با کمک دستگاه های ارتودنسی صاف کند. اما ارتودنتیست ها بر این عقیده اند که یک سن ایده آل برای درمان های ارتودنسی وجود دارد. البته بهتر است بگوییم یک محدوده سنی. سنین ۱۰ تا ۱۴ سالگی مناسبترین و بهترین سن برای شروع ارتودنسی محسوب میشود.

آیا قبل و بعد ویزیت های ارتودنسی (مراحل ارتودنسی) میتوانم چیزی بخورم؟

بله میتوانید. اما به این نکته توجه کنید که هر باری که به کلینیک مراجعه میکنید باید کاملا دندان های خود را مسواک زده و آن ها را تمیز کنید. بعد از اینکه چیزی خوردید حتما مسواک بزنید و آنگاه به  کلینیک ارتودنتیست خود مراجعه کنید.

آیا میتوانم ارتودنسی رنگی داشته باشم؟ چه رنگی باید انتخاب کنم؟

بله چنین امکانی وجود دارد اما اینکه رنگ ارتودنسی شما چه باشد کاملا به خودتان بستگی دارد. ارتودنتیست شما باید الاستیک های رنگی و اورینگ های مختلفی از همه رنگی داشته باشد، در انتخاب رنگ ارتودنسی میتوانید از متخصص خود کمک بگیرید. اما اگر ارتودنسی نامرئی با پلاک های دندانی شفاف میخواهید باید از خیر رنگ ها بگذرید زیرا گلاک ها رنگی نیستند و همگی شفاف و همرنگ دندان هستند.

مراحل ارتودنسی

هزینه ارتودنسی چقدر است؟

هزینه ارتودنسی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و مهمترین فاکتور آن نوع دستگاه های بکار رفته است. هزینه ارتودنسی ثابت با بریس های فلزی مرسوم در سراسر دنیا به طور میانگین ۷۵۰۰۰ دلار است. اما در همه دنیا کلینیک هایی وجود دارند که هزینه ها را بسیار پایینتر و ارزانتر از این مبلغ انجام میدهند و با ارائه برنامه های پرداخت خاصی هزینه ارتودنسی را برای بیمار به شدت کاهش میدهند.

خلاصه، مفید و مختصر درباره مراحل ارتودنسی

 • شما باید در مورد روند درمان ارتودنسی از قبل شروع درمان تا مدتی بعد از پایان آن آگاهی داشته باشید، تا از نظر ذهنی خود را برای آن فرآیندها آماده کنید و انتظار داشته باشید که یک رژیم غذایی نرمتر و شیوه زندگی محتاطانه تری در پیش بگیرید.
 • در ابتدا لازم است تا با تحقیقات کامل بهترین متخصص ارتودنسی در کرج یا تهران شناسایی کنید.
 • متخصصان ارتودنسی به لطف نوع خاصی سیمان خوراکی، چسب، تهویه مطبوع و ابزار مخصوص، قادر به قرار دادن ایمن و موثر بریس ها روی دندان های شما هستند و تنها آن ها میتوانند چنین کاری انجام دهند.
 • نصب بریس ها و اجزای مختلف آن ها معمولاً حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد
 • نصب بریس ها میتوانند در ابتدا درد و حساسیت شما را برانگیزد اما پس از چند روز همه چیز عادی میشود و مشکلی برای شما پیش می آید.
تعداد 1

سارا

۶ خرداد ۱۴۰۰

متحرک یکی از روش‌های ارتودنسی دندان است که در آن دستگاه به دندان نمی چسبد و بیمار قادر است

نظر بدهید

لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

سوال از دکتر

سوال از دکتر
لطفا هنگام ارسال سوال جدید درباره ارتودنسی دندان به این نکات توجه فرمایید.

 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما میتوانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر بپرسید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر اینصورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد
 • لطفا تنها سوالات مرتبط را مطرح نمایید.
Maximum upload size: 134.22MB