اقدامات لازم قبل از شروع درمان ارتودنسی

اقدامات لازم قبل از ارتودنسی
۱۷ آذر ۱۳۹۷ مقالات
متخصص ارتودنسی در کرج
()

بریس های ارتودنسی متشکل از براکت ها و سیم هایی است که برای اصلاح نامرتبی و شلوغی دندان ها و مشکلات بایت استفاده می شوند. بیشتر افرادی که از مشکلات ارتودنسی رنج می برند، در دوران نوجوانی از بریس های ارتودنسی استفاده می کنند. با این حال بزرگسلان نیز می توانند از این بریس ها بهره ببرند. هدف انجام ارتودنسی، صاف و همتراز کردن دندان ها و استخوان های فک به منظور بهبود ظاهری لبخند می باشد.

برای مشکلات جزئی تر می توان از ارتودنسی متحرک و سفارشی به نام ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین استفاده کرد. این بریس ها ممکن است از نوع ثابتشان گران تر باشند اما در میان بزرگسالان از محبوبیت بیشتری برخوردارند. ممکن است بریس های نامرئی زمان بیشتری را برای حرکت دندان ها نیاز داشته باشند، اما هنوز هم می توانند با استفاده مداوم موثر واقع شوند. با این حال مشکل برخی افراد فقط با ارتودنسی ثابت قابل حل می باشد.

در ادامه به اقدامات لازم قبل از شروع درمان ارتودنسی می پردازیم:

۱. انجام درمان های دندانپزشکی پیش نیاز

قبل از فکر کردن به درمان ارتودنسی، بهتر است اقدامات زیر را برای آماده سازی دهان و دندان خود انجام دهید:

 • مراجعه به دندانپزشک برای چکاپ دندان ها: این اقدام نه تنها فرآیند نصب بریس ها را تسریع می کند بلکه این فرصت را برای دندانپزشک فراهم می کند تا هر گونه خرابی و پوسیدگی را به وسیله پر کردگی اصلاح کند.
 • پیدا کردن متخصصی ماهر و گرفتن وقت مشاوره: دندانپرشکان معمولا متخصص ارتودنسی خوبی به بیماران معرفی می کنند. همچنین می توانید پس از دیدن نمونه کار های مختلف در اینترنت، متخصصی ماهر و مشهور پیدا کنید.
 • کشیدن دندان عقل (در صورت لزوم): در برخی موارد فک فضای کافی برای رشد دندان عقل را دارد و نیازی به کشیدن آن وجود ندارد. با این حال اگر دندان ها کج شده یا تحت فشار باشند، دندان عقل باید قبل از شروع ارتودنسی کشیده شود. کشیدن دندان عقل از آن جهت ضروری است که می تواند در درمان ارتودنسی خلل ایجاد کند و نتیجه نهایی را تغییر دهد. متخصص ارتودنسی قبل از شروع هر کاری، بیمار را معاینه می کند و بهترین درمان را به وی پیشنهاد می کند.

معاینات لازم قبل از انجام ارتودنسی۲. آمادگی احساسی

درمان ارتودنسی یک تعهد مهم از سوی بیمار است و نیازمند تغییراتی در سبک زندگی است. بریس های ارتودنسی همچنین می توانند بر ظاهر فرد اثر گذارند. اگر قبل از شروع ارتودنسی استرس داشتید سعی کنید به مزایایی که بریس های ارتودنسی می توانند به همراه داشته باشند، فکر کنید. مزایایی مانند:

 • صاف کردن دندان ها
 • بهبود بهداشت دهان و دندان
 • افزایش اعتماد به نفس
 • لبخندی زیبا و طبیعی
 • اصلاح مشکلات بایت

انتخاب نوع ارتودنسی:

قبل از شروع ارتودنسی، باید درباره انواع ارتودنسی و گزینه هایی که برایتان مناسب ترند، تحقیق کنید. به طور معمول بریس های ارتودنسی به کمک سیم ها و کش های ارتودنسی دندان ها را صاف و مرتب می کنند و به سه نوع اصلی تقسیم می شوند:

 • براکت هایی به جلوی دندان ها متصل شده و اکثرا در ارتودنسی کودکان استفاده می شوند. (بریس های سنتی)
 • براکت هایی که به پشت دندان ها متصل می شوند. (بریس های لینگوال)
 • بند های فلزی که به دور دندان ها پیچیده می شوند.

متخصص ارتودنسی بر اساس نوع نیاز بیمار، بهترین نوع ارتودنسی را برای وی انتخاب می کند. خوشبختانه امروزه ارتودنسی تنها به بریس های سنتی محدود نمی شوند و بزرگسالان می توانند با انتخاب ارتودنسی نامرئی راحتی بیشتری را تجربه کنند.

معاینات لازم در طول درمان ارتودنسی

روز نصب بریس های ارتودنسی

در روز نصب بریس های ارتودنسی، ممکن است بیمار کمی استرس داشته باشد اما اندیشیدن به نتیجه نهایی می تواند این اضطراب را کاهش دهد. اگر در طول نصب بریس ها دردی حس کردید می توانید دندانپزشکتان را در جریان بگذارید. روز نصب بریس ها می توانید اقدامات زیر را انجام دهید.

نصب بریس های ارتودنسی

 تمیز کردن دندان ها

برای چسباندن بهتر بریس ها به دندان، متخصص ارتودنسی لازم است سطح دهان را خالی از ماده پلاک کند. بنابراین در صورتی که تمایل به پاکسازی حرفه ای دندان ها توسط ارتودنتیست خود ندارید، می توانید پس از خوردن آخرین وعده غذایی قبل از ارتودنسی، دندان ها را به طور کامل تمیز کنید.

گرفتن آخرین عکس سلفی

هنگامی که اعتماد به نفس کافی برای لبخند زدن نداریم، مجبور به خندیدن با لب های بسته می شویم. اما سعی کنید قبل از شروع ارتودنسی حتما یک عکس با نشان دادن دندان هایتان داشته باشید زیرا پس از اتمام ارتودنسی از دیدن این حجم از تغییر لذت خواهید برد.

قبل از ارتودنسی از خودتان عکس بگیرید

یک روز پس از شروع ارتودنسی

پس از نصب بریس های ارتودنسی، لازم است در برنامه زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید تا از پیشرفت درمانی خود مطمئن شوید. در این بخش به اقداماتی که پس از ارتودنسی باید انجام دهید، می پردازیم.

 • مصرف مسکن: ممکن است تا زمان عادت کردن به بریس ها (حدود یک هفته) برای آرام کردن دردتان نیاز به مصرف مسکن داشته باشید. می توانید در این دوران برای تسکین درد از قرص پاراستامول یا ایبوپروفن استفاده کنید.
 • غذاهای نرم بخورید: خوردن غذاهای نرم نه تنها به بریس ها آسیبی نمی زند بلکه دندان ها را از اصابت با هر چیز چسبنده و سخت دور نگه می دارد. موز، سوپ و پاستا می توانند گزینه های مناسبی برای تغذیه این مدت باشند.
 • مسواک زدن پس از هر وعده غذایی: تمیز نگه داشتن بریس ها می تواند دشوار باشد اما در صورتی که پس از هر وعده غذایی مسواک بزنید دیگر نیاز به صرف زمان های طولانی برای نظافت بریس ها نخواهید داشت. به همین دلیل همیشه مسواک خود را همراه داشته باشید.

مراقبت از دندان ها پس از ارتودنسی

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

نظر بدهید

لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

سوال از دکتر

سوال از دکتر
لطفا هنگام ارسال سوال جدید درباره ارتودنسی دندان به این نکات توجه فرمایید.

 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما میتوانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر بپرسید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر اینصورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد
 • لطفا تنها سوالات مرتبط را مطرح نمایید.
Maximum upload size: 52.43MB