ارتودنسی نامرئی چیست (۰ تا ۱۰۰ ارتودنسی با دستگاه های نامرئی)

ارتودنسی نامرئی
۴ تیر ۱۴۰۰ انواع ارتودنسی

ارتودنسی نامرئی چیست (۰ تا ۱۰۰ ارتودنسی با دستگاه های نامرئی)

طی چند سال گذشته بیماران و مراجعان زیادی داشته‌ایم که تمایل شدیدی به انجام ارتودنسی نامرئی داشته و دارند. به طبع، مراجعان‌مان ابهامات زیادی در خصوص این روش ارتودنسی برای‌شان وجود دارد و ممکن است تعدادی سوال بی‌جواب نیز داشته باشند. ما این مقاله را آماده کردیم تا در آن، به معرفی انواع روش‌های ارتودنسی نامرئی، عکس و فیلم، هزینه، نحوه درمان و اطلاعات دیگری درباره این روش‌ها بپردازیم. اگر شما هم سوال و ابهامی در این خصوص دارید حتما این مقاله را بخوانید.


ارتودنسی نامرئی چیست؟

حتما با تعریف خود ارتودنسی آشنایی دارید و می‌دانید که در این رشته دندانپزشکی برای منظم کردن دندان‌ها چه اقداماتی انجام داده می‌شود. اگر به هر دلیلی به صورت روشن با روند ارتودنسی و یا تعریف آن آشنا نیستید، ابتدا از شما می‌خواهیم که به صفحه ارتودنسی دندان چیست مراجعه کنید و بعد از خواندن محتویات آن دوباره به این صفحه برگردید و اگر آشنا هستید ادامه مقاله را بخوانید.

ارتودنسی نامرئی به استفاده از دستگاه‌ها، تجهیزات و ابزار درمانی گفته می‌شود که معمولاً یا بی‌رنگ و شفاف هستند و یا ناپیدا بوده و قابل توجه نیستند. یعنی زمانی که این دستگاه‌ها روی دندان‌ها، جلو یا پشت آن‌ها قرار می‌گیرند کسی متوجه آن‌ها نمی‌شود.


انواع روش‌های ارتودنسی نامرئی کدامند؟

به طور کلی ما در ارتودنسی ۴ روش داریم که در مجموع به همه آن‌ها نامرئی می‌گوییم. ابتدا این ۴ روش را لیست می‌کنیم سپس در ادامه هر کدام را به طور کامل و با زبانی ساده توضیح می‌دهیم:

 • ارتودنسی با پلاک متحرک
 • ارتودنسی سرامیکی
 • ارتودنسی لینگوال
 • ارتودنسی با براکت دیمون شفاف

پلاک‌های ارتودونسی متحرک

از نگاه ارتودنتیست‌ها تمامی موارد ذکر شده، به نوعی، با نام ارتودنسی نامرئی شناخته می‌شوند. اما راستش را بخواهید (اغلب اوقات) زمانی که اصطلاحِ نامرئی (مخصوصاً توسط عامه مردم) بکار برده می‌شود، منظور استفاده از پلاک‌های ارتودنسی متحرک است.


شکل پلاک‌های متحرک (عکس و فیلم پلاک ارتودنسی نامرئی)

این پلاک‌ها یک سری قالب‌های دندانی شفاف و از جنس پلاستیکِ بی‌رنگ هستند. قبل از اینکه بخواهیم درباره آن‌ها بیشتر توضیح دهیم، نگاهی به تصویر زیر بی‌اندازید.


ارتودنسی با پلاک متحرک و نامرئی برای چه کسانی مناسب است؟

اگر تصاویر و ویدئوهای درج شده را به خوبی نگاه کرده باشید، می‌توانید تا حد زیادی متوجه شوید که سازوکار منظم کردند دندان‌ها با کمک این پلاک‌ها (یا قالب‌ها) به چه شکل است.

فرض می‌کنیم شما کسی هستید که دندان‌هایتان خیلی نامنظم نیست و مشکل جدی فکی (مثلاً عقب بودن فک پایین) ندارید. در این صورت، شما کاندید خوبی برای درمان با این روش هستید. چون اصولاً با کمک پلاک‌ها، مشکلات جزئی تا متوسط به خوبی اصلاح می‌شود، اما به هیچ عنوان (و به طور کامل) نمی‌توان مشکلات جدی را با آن‌ها برطرف کرد.


نحوه صاف شدن دندان‌ها با این روش ارتودنسی چگونه است؟

 1. درمان ارتودنسی نامرئی با روش قالب‌های متحرک به این شکل است که شما به مطب ارتودنتیست مراجعه می کنید.
 2. از دندان‌های شما تصاویر رادیوگرافی (با اشعه ایکس گرفته) می‌شود. سپس با کمک اسکن ۳ بعدی (با دستگاه های خاص) از وضعیت تمام دندان‌ها و موقعیت آن‌ها مدل ۳ بعدی گرفته می‌شود.
 3. در بسیاری اوقات به جز اسکن دیجیتال، از دندان‌ها و قوس فکی شما هم قالب گرفته می‌شود که به آن اصطلاحا ایمپرشن هم گفته می‌شود.
 4. تصاویر، اسکن‌ها و ایمپرشن ها به لابراتوار فرستاده می شود تا بر اساس آن ها یک سری قالب یا پلاک ارتودنسی نامرئی ساخته شود.
 5. در لابراتوار، اسکن ها و ایمپرشن ها به کامپیوتر داده می شود تا بر اساس آن ها نحوه حرکت حرکت دندان ها تا صاف شدن کامل پیش بینی و برنامه ریزی شود.
 6. بر اساس مسیر حرکت دندان ها تا صاف شدن کامل، تعدادی پلاک یا قالب ساخته می شود
 7. پلاک ها توسط متخصص ارتودنسی به شما تحویل داده می شود و شما باید هر دو هفته یک بار یک عدد از این پلاک ها استفاده کرده و روی دندان ها قرار دهید. دقت کنید که پلاک ها شماره گذاری شده هستند و باید به ترتیب استفاده شود. هر پلاک در طول دو هفته دندان ها را به مقدار کمی حرکت می دهد و پس از دو هفته دیگر کاربردی ندارد. با استفاده منظم از تمامی پلاک ها سرانجام دندان ها کاملا صاف می شوند.

 طول دوره درمان ارتودنسی نامرئی با پلاک شفاف چقدر است؟

اگر یادتان باشد، گفتیم که ارتودنسی با کمک قالب‌های شفاف مشکلات جزئی تا متوسط دندانی را اصلاح می‌کند. این یعنی در این روش درمانی، ما مشکلات پیچیده‌ای نداریم که درمان‌شان زمان‌بر باشد. بنابراین مدت زمان ارتودنسی نامرئی با این پلاک‌ها چندان طولانی نیست و چیزی بین ۶ ماه تا ۱ سال و نهایتاً ۱ سال و نیم است.


 مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف و متحرک چیست؟

مزایا
 • بزرگترین مزیت قالب‌های ارتودنسی، قطعاً نامرئی بودن آن ها است. این یعنی زمانی که این قالب ها روی دندان ها هستند کسی متوجه آن ها نمی شود. و شما می توانید تمام طول درمان خود را بدون اینکه کسی متوجه شود در حال ارتودنسی هستید بدون مشکل سپری شود.
 • ثابت نبودن این پلاک ها باعث می شود شما بتوانید حین غذا خوردن یا نوشیدن چیزی، آن ها را در بیاورید و دوباره سرجایش بگذارید.
 • هزینه ارتودنسی نامرئی با پلاک های متحرک بسیار به صرفه و کمتر از هزینه روش های دیگر است.
 • رسیدگی به بهداشت دهان و دندان در این روش آسان تر است.

معایب
 • بزرگترین اشکال این سیستم ارتودنسی این است که نمی‌توان مشکلات پیچیده فکی و یا نامنظمی‌های شدید دندانی را با آن برطرف کرد.
 • برای هر کسی مناسب نیست (مثلاً برای بچه‌های کم سن و سال یا افرادی که حواس‌پرت هستند. چون ممکن است یادشان برود به طور منظم از آن‌ها استفاده کنند. یا حتی ممکن است پلاک را گم کنند.)
 • امکان شکسته شدن آن ها زیاد است
 • در صورت سهل انگاری در استفاده، طول دوره درمان با آن ها طولانی است.

سیستم درمان ارتودنسی با براکت سرامیکی

در این بخش، شما را با یک سیستم ارتودنسی نامرئی دیگری که دست بر قضا این روزها بیشتر سر زبان‌ها افتاده آشنا می‌کنیم. این سیستم، ارتودنسی سرامیکی است و کاملا با قالب‌های نامرئی متفاوت است. تنها نقطه اشتراک‌شان نیز حالت نامرئی بودن آن‌ها است.

سیستم ارتودنسی سرامیکی در واقع همان (به اصطلاحِ عامیانه) “سیم کشی دندان” است. با این تفاوت که، در این روش به جای براکت‌های فلزی از براکت‌های شفاف یا همرنگ دندان استفاده می‌شود.


شکل ارتودنسی سرامیکی چگونه است؟ (فیلم و عکس براکت سرامیکی)

با دفت به تصاویر و ویدئوی زیر بی اندازید. همانطور که مشاهده می کنید ارتودنسی سرامیکی همان ارتودنسی ثابت است و تنها تفاوتشان در جنس براکت آن ها است. در ارتودنسی ثابتِ فلزی، براکت ها از استیل ضد زنگ و  کاملا قابل مشاهده هستند، اما در ارتودنسی نامرئی سرامیکی براکت ها بی رنگ و نامرئی هستند.


ارتودنسی با براکت سرامیکی برای چه افرادی مناسب تر است؟

تنها برتری که براکت سرامیکی نسبت به براکت‌های فلزی دارد نامرئی بودن آن است. و به جز این، هیچ مزیت و برتری خاصی نسبت به سیم کشی معمولی دندان‌ها ندارد. با این تفاسیر، می‌توانیم بگوییم که استفاده از این روش، برای اصلاح نامنظمی‌های دندانی بیشتر حالت انتخابی دارد تا تجویزی.

این یعنی اگر خودتان تمایل داشته باشید درمانتان با روش ارتودنسی نامرئی سرامیکی انجام شود کسی جلودار شما نیست و شما در انتخاب تقریبا آزاد هستید. اما ممکن است به دلیل شکننده بودن این براکت ها نتوان مشکلات بسیار پیچیده دندانی را برطرف کرد. زیرا برای ممکن است براکت تحمل فشار زیادی را نداشته باشد و مدام بشکند.


دندان های نامنظم چطور با ارتودنسی سرامیکی منظم می شوند؟

 • روند صاف شدن دندان ها با کمک براکت سرامیکی کاملا با روند درمان ارتودنسی متحرک با پلاک شفاف متفاوت است و دقیقا مشابه ارتودنسی ثابت فلزی است.. یعنی شما به مطب متخصص ارتودنسی خود مراجعه می کنید. تحت ارزیابی و معاینه قرار می گیرید و اگر دندان ها یا لثه مشکلی نداشته باشند براکت ها توسط متخصص نصب شده و درمانتان آغاز می شود.
 • هر چند هفته یکبار هم برای ویزیت و تنظیم دستگاه‌ها به مطب متخصص مراجعه می کنید تا زمانی که دندان ها کاملا صاف و منظم شوند.
 • نکته ای که در خصوص این روش ارتودنسی وجود دارد این است که شما می توانید به متخصص خود بگویید تنها یک فک را با براکت سرامیکی درمان کند و فک دیگر را با براکت فلزی معمولی. حتی می توانید هر دو فک را با این روش درمان کنید.

مدت زمان ارتودنسی با براکت سرامیکی چقدر است؟

مدت زمان ارتودنسی نامرئی سرامیکی معمولاً طولانی‌تر از ارتودنسی ثابت معمولی است. دلیل این امر، شکننده بودن براکت‌های شفاف و بی رنگ است. ممکن است در طول درمان چندین بار براکت یا براکت هایی بشکنند که نیازمند نصب مجدد هستند. و این پروسه نیز زمانبر است. بنابرین اگر بر فرض مثال ارتودنسی معمولی ۱.۵ سال طول می کشد ممکن است مدت زمان ارتودنسی نامرئی با براکت سرامیکی چند ماه بیشتر طول بکشد.


براکت سرامیکی چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایای ارتودنسی سرامیکی
 • طبق معمول نامرئی بودن براکت ها بزرگترین مزیت این روش ارتودنسی است
 • ظاهر زیبایی به دندان ها می دهند.
 • برای بزرگسالانی که مشکلات نامنظمی دندانی متوسط و جزئی دارند مناسب هستند.
 • کارایی آن ها بسیار بیشتر از پلاک های ارتودنسی متحرک است.

معایب ارتودنسی سرامیکی
 • هزینه ارتودنسی نامرئی با براکت سرامیکی نسبتا بالا است.
 • شکننده است و برای هر کسی مناسب نیست.
 • نمی تواند مشکلات پیچیده ارتودنسی را اصلاح کند.
 • نیاز به مراقبت بیشتری دارند و افراد میبایست در رعایت بهداشت دهان و دندان کوشاتر باشند.
 • برای کودکان چندان مناسب نیست.

ارتودنسی نامرئی با روش لینگوال

می‎رسیم به سومین روش ارتودنسی که با وجود کارایی بسیار زیاد، اما انجام آن در داخل کشور با اما و اگرهای زیادی همراه است. ارتودنسی لینگوال که به آن ارتودنسی پشت دندانی یا زبانی هم گفته می شود، یک سیستم پیجیده، کارآمد و نامرئی است که در آن سیم، براکت و اجزای ارتودنسی به جای اینکه به جلوی دندان ها متصل باشند، دقیقا به پشت دندان ها متصل می شوند.

با وجود اینکه این روش بسیار کار آمد است اما انجام آن در ایران بسیار چالش برانگیز است. در ایران ارتودنسی لینگوال معمولا یا انجام داده نمی شود و یا اگر انجام شود آنطور که باید و شاید به صورت اصولی و کارآمد انجام نمی شود.


شکل ارتودنسی لینگوال (فیلم و عکس سیستم پشت دندانی)

سیم، براکت و سایر بخش های ارتودنسی لینگوال دقیقا عین سیم کشی معمولی دندان است. برای اینکه متوجه شوید این سیستم دقیقا به شکل است تصویر زیر را که مقایسه بین سیستم معمولی و لینگوال است را مشاهده کنید. دیدن ویدئو نصب این نوع ارتودنسی نامرئی هم خالی از لطف نیست.


ارتودنسی لینگوال برای چه افراد مناسب است؟

لینگوال در نوع خودش یک سیستم ارتودنسی نامرئی عالی است. زیرا هم تمام انواع مشکلات ارتودنسی را برطرف می کند و هم به معنی واقعی کلمه نامرئی است. بنابراین اگر شما دوست ندارید کسی متوجه شود ارتودنسی انجام داده اید و یا مشکلات متوسط تا شدید دارید می توانید لینگوال را به عنوان یک سیستم درمانی انتخاب کنید.

منتهی انجام لینگوال منوط به داشتن امکانات و دانش نصب و مدیریت درمان با با این روش دارد که متاسفانه فعلا نه به صورت آکادمیک و نه به صورت کلینیکی در ایران قابل انجام نیست. پس توصیه می شود به جای این سیستم روش های دیگر نامرئی مثل ارتودنسی سرامیکی و متحرک را انتخاب کنید.


سیستم ارتودنسی لینگوال چطور دندان ها را صاف می کند؟

لینگول در اصل یک سیستم ثابت و نامرئی است. بنابراین نحوه نصب و عملکرد آن مانند سیم کشی معمولی دندانی است. با این تفاوت که نصب آن دشوراتر است و متخصص ارتودنسی برای نصب این سیستم حسابی به زحمت می افتند.


مدت زمان ارتودنسی لینگوال چقدر است؟

طول دوره درمان یا مدت زمان ارتودنسی نامرئی لینگوال چیزی بین ۱۲ تا ۳۶ ماه است. اما اگر به روشی اصولی و توسط یک متخصص ارتودنسی خوب انجام داده شود ممکن است در مدت زمان کمتری درمان به اتمام برسد.

نکته: همانطور که گفتیم لینگوال هنوز در ایران قابل اجرا نیست و اگر هم انجام شود احتمالا مدت زمان بیشتری خواهد داشت.


سیستم ارتودنسی لینگوال چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایا
 • مطابق معمول این روش هم نامرئی است و بنابراین قابل مشاهده نیست. حتی جالب است اگر بدانید از نظر نامرئی بودن، لینگوال بهتر از ارتودنسی سرامیکی و ارتودنسی متحرک شفاف است.
 • ارتودنسی نامرئی لینگوال تقریبا اغلب مشکلات ارتودنسی را درمان می کند
 • برعکس ارتودنسی معمولی لازم نیست به پشت تمام دندان ها براکت متصل شود
 • برای همه سنین مناسب است
 • باعث زرد شدن یا لک افتادن دندان ها در جلو نمی شود

معایب
 • در ایران قابل اجرا شدن نیست
 • هزینه بالایی دارد
 • ممکن است باعث تحریک و حساسیت زبان شود
 • اگر سیم و براکت بکشنند بیشتر به لثه و زبان آسیب می زنند
 • نصب آن دشوار است
 • رسیدگی به بهداشت دهان و دندان با وجود براکت های متصل به پشت دندان ها نسبت سخت است

ارتودنسی نامرئی با براکت دیمون شفاف

درباره این سیستم توضیحات زیادی لازم نیست چون ترکیبی از ارتودنسی سرامیکی و دیمون است. و چیز تازه ای ندارد. فقط اجازه دهید درباره براکت های دیمون به صورت خلاصه اطلاعاتی ارائه دهیم و بعد از آن برویم سراغ هزینه ارتودنسی نامرئی.

در ارتودنسی ثابت معمولی ما براکت ها را به سطح دندان متصل می کنیم و بعد از آن ها سیم ارتودنسی را از میان براکت ها عبور می دهیم. برای اینکه سیم ارتودنسی در جای خود ثابت باشد، از کش و الاستیک ارتودنسی استفاده می شود.

اما براکت دیمون نوعی براکت سلف لیگیتینگ است. یعنی سیم ارتودنسی به تنهایی و بدون نیاز به کش ها و الاستیک ها از آن عبور می کند. اگر براکت دیمون از نوع سرامیکی و بیرنگ باشد اصطلاحا گفته می شود که روش درمان از نوع ارتودنسی نامرئی با براکت دیمون شفاف بوده است.


طول دوره درمان با دیمون شفاف چقدر است؟

 دیمون روش جالب و بسیار کاربردی برای منظم کردن دندان‌ها است. به نظر می‌رسد این روش کارآمدی بیشتری نسبت به روش های معمول ارتودنسی دارد و مدت زمان آن نیز کمتر است. کوتاه بودن طول دوره درمان با روش ارتودنسی نامرئی دیمون (شفاف) به دلیل سلف لیگیتینگ یا عدم نیاز به کش های ارتودنسی است.


هزینه ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

همانطور که تا اینجا خواندید، ما دست کم ۴ نوع ارتودنسی مختلف داریم که با نام نامرئی نیز شناخته می شوند. هر کدم برای منظوری بکار می روند، آمادگی های خاصی نیاز دارند و طول دوره درمان با آن ها متفاوت است. بنابراین ما نمی توانیم بگوییم هزینه ارتودنسی نامرئی مثلا ۱۰ میلیون تومان است.

ما یا باید قیمت هر کدام از روش ها را جداگانه درج کنیم و یا اینکه به صورت بازه ای هزینه را اعلام کنیم. به صورت بازه ای و بر اساس انواع روش های ارتودنسی نامرئی، هزینه را می توانیم به صورت ۸ تا ۱۵ میلیون تومان به ازای درمان هر فک در نظر بگیریم. برای اطلاع از هزینه سایر روش ها به صورت مجزا به صفحه هزینه ارتودنسی دندان در سال ۱۴۰۰ مراجعه کنید.


بهترین روش ارتودنسی نامرئی کدام است؟ کدامیک برای من بهتر است؟

نمی‌توان به طور قطع گفت که کدام روش ارتودنسی بهترین بوده و از همه کارآمدتر است. در این خصوص تنها می‌توان به این نکته اشاره کرد که (ممکن است مثلاً، ارتودنسی سرامیکی برای شما بهترین گزینه ممکن باشد. اما برای دوست شما ارتودنسی با پلاک های شفاف بهترین گزینه روی میز در نظر گرفته شود.

بنابراین اکنون و بدون اینکه شما را معاینه کنیم نمی‌توانیم با قطع بگوییم برای شما چه گزینه‌ای مناسب‌تر و بهترین است. اگر نیاز به درمان ارتودنسی دارید و می‌خواهید به صورت نامرئی اینکار را انجام دهید، باید حضوراً تحت معاینه قرار بگیرید. چنانچه تمایل دارید در کلینیک تخصصی دکتر کامیار امیر خضری درمان خود را شروع کنید، می‌توانید از طریق لینک دریافت نوبت آنلاین اقدام به دریافت نوبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.


پاسخ به سوالات رایج

ارتودنسی نامرئی بیشتر برای کودکان مناسب است یا بزرگسالان؟

می توان از سیستم های به اصطلاح نامرئی برای درمان ناهنجاری های دندانی کودکان و بزرگسالان استفاده کرد. اما بیشتر  بزرگترها از این روش ها استقبال می کنند. و به نظر می رسد بزرگ سالان نیز بیشتر به دلیل نامرئی بودن دستگاه ها نسبت به آن ها تمایل نشان می دهند. برای بچه ها بهتر است روش های معمول ارتودنسی در نظر گرفته شود.

آیا شروع درمان با دستگاه های نامرئی انتخابی است؟

بله در اغلب اوقات این بیماران هستند که نوع مرئی یا نامرئی بودن خود را مشخص می کنند. اما نظر متخصص ارتودنسی شرط اول انتخاب روش درمان است. برای مثال اگر متخصص شما تشخیص دهد که بهتر است ارتودنسی فلزی و معمولی انجام دهید شما باید با این روش درمان خود را آغاز کنید. همچنین شدت مشکل و میزان نامنظمی دندان ها نیز می تواند در انتخاب دستگاه ها یکی از شروط  اصلی باشد.

بهترین سن شروع درمان ارتودنسی نامرئی چه سنی است؟

همانطور که چند بار داخل مقاله عنوان شد، استفاده از دستگاه های نامرئی بیشتر در بزرگسالان رایج است. بنابراین به نظر می رسد که بهترین سن، اتمام دوره بلوغ است. هرچند که در هر سنی می توان با این دستگاه ها دندان های خود را مرتب کنید.

فرق ارتودنسی نامرئی با ارتودنسی متحرک چیست؟

البته درست این بود که ارتودنسی نامرئی را با مرئی و ارتودنسی متحرک را با ثابت مقایسه می کردیم. ارتودنسی متحرک خودش نوعی ارتودنسی نامرئی است. اگر خاطرتان باشد گفتیم که مهم ترین دستگاه های نامرئی، پلاک های شفاف ارتودنسی هستند که شفاف، بی رنگ و تقریبا نامرئی هستند.

آیا با ارتودنسی شفاف ناهنجاری  های فکی درمان می شوند؟

تمام انواع ناهنجاری‌های فکی چنانچه شدت کمی داشته باشند، می‌توانند با دستگاه‌های نامرئی اصلاح شوند. اما اگر مشکلات پیچیده فکی وجود داشته باشد، برای درمان آن ها به جز ارتودنسی، نیاز به جراحی فک است.

آیا با دستگاه های نامرئی می توان فقط یک فک را ارتودنسی کرد؟

فرقی نمی کند میزان نامنظمی دندانی شما چقدر است، برای اینکه بتوانید نتایج بهتری به دست بیاورید و به صورت هماهنگ دندان ها منظم شوند شما نیاز دارید که هر دو فک را با هم ارتودنسی کنید.

آیا دندانپزشک عمومی می تواند ارتودنسی نامرئی انجام دهد؟

دندانپزشکان عمومی می توانند به صورت ابتدایی برخی از درمان های ارتودنسی را انجام دهند اما اگر می خواهید درمان شما اصولی و ایمن انجام شود تنها باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

ارزانترین روش ارتودنسی نامرئی چیست؟

در میان تمام دستگاه های نامرئی هزینه پلاک های شفاف از همه کمتر است. اگر مشکل جزئی تا متوسط دارید و نمی خواهید خیلی برای درمان هزینه کنید می توانید درباره پلاک های متحرک و شفاف ارتودنسی با متخصص خود صحبت کنید.

نظر بدهید

لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

سوال از دکتر

سوال از دکتر
لطفا هنگام ارسال سوال جدید درباره ارتودنسی دندان به این نکات توجه فرمایید.

 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما میتوانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر بپرسید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر اینصورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد
 • لطفا تنها سوالات مرتبط را مطرح نمایید.
Maximum upload size: 134.22MB