۵ علامتی که نشان میدهد کودک شما به ارتودنسی نیاز دارد

ارتودنسی کودکان
۲۱ آبان ۱۳۹۹ انواع ارتودنسی

۵ علامتی که نشان میدهد کودک شما به ارتودنسی نیاز دارد

در حالی که برخی از علائم ممکن است به سادگی نشان دهد کودک شما نیاز به ارتودنسی دارد اما برخی علائم دیگر هستند که تنها توسط متخصص ارتودنسی قابل تشخیص هستند. زیرا ممکن است جزئی باشند. اما همین مسائل و نشانه های جزئی در آینده به مشکلات به مراتب شدیدتری تبدیل می شوند که درمان آن ها بسیار دشوار خواهد بود. این مقاله را بخوانید تا با علائم واضع و جزئی که نشان می دهد دلبند شما نیاز به ارتودنسی کودکان دارد آشنا شوید و در اولین فرصت بتوانید مداخله دندانپزشکی را آغاز کنید.


از کجا بفهمم که دلبند من نیاز به ارتودنسی کودکان دارد یا خیر؟

اگر از مدام از خود می پرسید که آیا فرزند شما ممکن است به درمان ارتودنسی نیاز داشته باشد یا خیر حتما ادامه این مقاله را بخوانید. ما ۵ نشانه و علامت اصلی که مستلزم مداخله ارتودنسی کودکان هستند را توضیح داده ایم. این ۵ علامت عبارتند از:

ارتودنسی کودکان

۱. دندان های کودک شما کج است

ساده ترین علامتی که نشان میدهد کودک نیاز به درمان ارتودنسی دارد کج بودن دندان ها است. این مساله درست در زمانی که دندان های دائمی در حال جوانه زدن و در آمدن هستند قابل تشخیص است. به محص مشاهده اولین دندان دائمی کج در کودک خود حتما به یک متخصص ارتودنسی کودکان خوب مراجعه کنید. زیرا عدم مداخله اولیه و به موقع ارتودنسی باعث می شود سایر دندان ها نیز کج شوند و بعدها نیاز به صرف زمان و هزینه ارتودنسی بیشتری باشید.


۲. کودک شما جلوزدگی فک بالا دارد

به جلوزدگی فک بالا یا جلو بودن آن در اصطلاح دندانپزشکی “اوربایت” گفته میشود. وجود این مشکل نشان دهنده این است که کودک شما به مداخله ارتودنسی دندان نیاز دارد. این مشکل اگر در دوران کودکی تشخیص داده و به موقع درمان شود، میتواند احتمال نیاز به جراحی فک در آینده را کاهش دهد. متخصصان اغلب برای کودکانی که مشکل اوربایت دارند درمان دو مرحله ای ارتودنسی را در نظر میگیرند.


۳.ارتودنسی کودکان شما زمانی که آن ها اختلال گفتاری دارتد

لیسپ (lisp) یا مشکل در تکلم گاهی اوقات می تواند به دلیل نامرتب بودن فک یا کج شدن دندان ها باشد. اغلب اوقات پیش از آنکه کودک را برای گفتار درمانی به نزد یک متخصص ببرید، میتوانید به یک متخصص ارتودنسی نان دهید. متخصص ارتودنسی کودکان می تواند دهان،  دندان و فک کودک شما را ارزیابی کند. چنانچه با کمک درمان های ارتودنسی، مشکل گفتار فرزند شما قابل حل باشد، روند درمان برای روان ساختن گفتار کودک آغاز خواهد شد.


۴. کودک دلبندتان در خواب خروپف می کند یا آپنه خواب دارد

خروپف کردن آن هم به صورت گاه و بیگاه میتواند در بین همه انسان ها مشترک باشد. اما اگر شخصی برای یک مدت طولانی یا (همیشه) در خواب خروپف کند مشکلی در سیستم تنفسش اخلال ایجاد کرده است. در اغلب موارد این مشکل آپنه خواب است. به این شکل که تنفس شخص به صورت مکرر و برای مدت کوتاهی در طول خواب متوقف میشود و به کررات از خواب بیدار می شود.

اگر کودک شما تمام مدت خوابش را خرخر می کند یا دچار آپنه خواب است، ممکن است این مشکل به دلیل کوچک بودن فک با عدم هماهنگی فک هایش با هم باشد. از درمان ارتودنسی اغلب برای درمان موفقیت آمیز بسیاری از موارد آپنه خواب در کودکان استفاده می شود.


۵. اگر دندان ها شیری آن ها زودتر از حد موقع بی‌افتند

اولین دندان هایی که در انسان رویش و رشد می کنند  دندان های دائمی هستند. ابتدا این دندان ها رشد می کنند و بعد از آن ها کم کم دندان های دائمی از فک درآمده و با وارد کردن فشار به دندان های شیری، جای آن ها را می گیرند.

اگر تعدادی از این دندان ها به هر دلیلی زودتر از حد موعد دچار ریزش شوند بهتر است که کودک خود را به مطب یک متخصص ارتودنسی ببرید. در غیر این صورت، با بزرگ شدن کودک دندان ها جابجا می شوند و با سوی جای خالی دندان های از دست رفته حرکت می کنند. این یعنی کج شدن دندان ها و کج در آندن سایر دندان های دائمی. برای جلوگیری از این مشکل متخصصان ارتودنسی از فضا نگهدارها استفاده میکنند. به این شکل که این ابزارها را در مجل دندان های از دست رفته می گذارند تا دندان دائمی در بیاید.


بهترین راه برای تشخیص اینکه کودک به ارتودنسی نیاز دارد (یا نه) مراجعه به متخصص ارتودنسی است

هرچند که توجه به ۵ نکته و نشانه بالا میتواند تا حد زیادی به شما میکند تا مشکل ارتودنسی کودک خود را شناسایی کنید، اما در نهایت تنها با مراجعه به یک متخصص ارتودنسی خوب است که میتوان به طور دقیق مشکل کودک را شناسایی کرده و درباره درمان تصمیم گیری کرد. اگر فکر میکنید که کودک شما علائم نامبرده را دارد میتوانید به مطب دکتر امیرکامیار خضری متخصص ارتودنسی در کرج و تهران مراجعه کنید و با امکانات تشحیصی و درمانی تخصصی هرگونه مشکل ارتودنسی کودک خود را شناسایی کرده و در صورت تمایل روند درمان را آغاز کنید. برای دریافت نوبت آنلاین میتوانید روی لینک کلیک کنید.

ارتودنسی کودکان
Dental invisible braces or silicone trainer in the hands of a young smiling girl. Orthodontic concept – Invisalign.

چرا انجام ارتودنسی کودکان در سنین پایینتر بهتر است؟

کودکان شما می توانند از زمان بزرگسالی تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرند، اما در بسیاری از موارد، در سنین پایین تر که کودک هنوز در حال رشد است، معالجه مشکلات ارتودنسی و انجام حرکات پیچیده آسان تر است. ما به طور کلی توصیه می کنیم که شما و فرزندتان برای اولین بار در حدود ۸ سالگی به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید ، این اقدام باعث میشود تا ارتودنتیست رشد دندان ها و فک های کودکتان را ارزیابی کند و از همان ابتدا وجود یا عدم وجود مشکلات احتمالی به شما اطلاع دهد.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / ۵. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

نظر بدهید

لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

سوال از دکتر

سوال از دکتر
لطفا هنگام ارسال سوال جدید درباره ارتودنسی دندان به این نکات توجه فرمایید.

  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما میتوانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر بپرسید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر اینصورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد
  • لطفا تنها سوالات مرتبط را مطرح نمایید.
Maximum upload size: 2.1MB